Наказателно право
Какво представлява наказателното право?

Наказателното право представлява система от правни норми, които регулират обществените отношения, породени от извършване на престъпление по смисъла на Наказателния кодекс. Чрез него се използва най – тежката форма на държавна принуда – наказанието и в най – сериозна степен се засягат правата, свободите и законните интереси на гражданите, които са признати за виновни с влязла в сила присъда.
Основните цели на наказанието са да се поправи и превъзпита осъденият към спазване на законите и добрите нрави, да се въздейства предупредително върху него и да му се отнеме възможността да върши други престъпления и да се въздейства възпитателно и предупредително върху другите членове на обществото.
Предвид особената роля на наказателното право и процес във функционирането на държавата и на обществените отношения, законът предвижда възможността на всяко обвинено в извършване на престъпление или подсъдимо лице правото на материалноправна и процесуална защита, осъществявана от адвокат.
Адвокат наказателни дела – препоръчително или задължително е участието в процеса?
Когато обвинението е за престъпление, което не е тежко – с наказание до пет години лишаване от свобода, НПК не изисква задължително участие на адвокат. В този случай ангажирането му е препоръчително за постигане на по – леко наказание или оправдаване на подсъдимия. Адвокат може и да не бъде ангажиран при престъпления като шофиране след употреба на алкохол или наркотици, хулиганство, лека телесна повреда и др.
Когато обаче обвинението е за тежко престъпление, което предвижда наказание лишаване от свобода за повече от пет години, участието на адвокат в процеса е наложително. Тежки престъпления са убийства, тежки телесни повреди, измама, грабеж, изнудване, притежание на наркотици и други.
Защита при образувано досъдебно производство
Образуването на досъдебно производство е задължително по делата от общ характер. Образуването на досъдебното производство поставя началото на наказателния процес и от този момент тече законният срок за разследване. То представлява правното и фактическо основание да могат от този момент да се извършват действия по разследване и да могат да се събират и проверяват необходимите доказателствени материали.
При законен повод и достатъчно данни за извършено престъпление бива образувано досъдебно производство, в което се извършват едни или други действия по разследване. При събрани достатъчно доказателства се пристъпва към привличане и разпит на обвиняем, както и предявяване на разследването. Най-често досъдебната фаза приключва с внасяне на обвинителен акт в съда, но е възможно прокурорът да спре или да прекрати производството въз основа на законово предвидени основания. В досъдебна фаза участват пострадалото физическо лице и ощетеното юридическо лице, на които са предоставени многобройни процесуални права.
Защита по наказателни дела от общ характер

Всички престъпления, за които не е посочено изрично в НК, че се преследват по тъжба на пострадалия, са престъпления от общ характер. Характерно за тях е, че извършеното престъпно деяние посяга на правни интереси, засягащи в по-голяма степен обществото и характерът на обществената опасност обосновава необходимостта от преследване на тези престъпления по повдигнато обвинение от прокуратурата. Тези дела се образуват по внесен от прокурор обвинителен акт в съда. Стандартно, страни по наказателни дела от общ характер са прокуратурата, подсъдимият и неговият защитник – адвокат. В случай, че има пострадало лице, което упражни своевременно правата си за участие в съдебна фаза, то може да се конституира като граждански ищец, като предяви граждански иск в наказателния процес. Пострадалото физическо лице може да се конституира и като частен обвинител – т.е. да поддържа наред с прокурора обвинението, като има правото да обжалва присъдата в наказателната й част.
Защита по наказателни дела от частен характер

Определена категория престъпления не се преследват по общия ред /от прокурор/, а се разглеждат от съда само ако пострадалият е подал частна тъжба. С предявяването й в съда се образува наказателно дело от частен характер, а подалото я лице се нарича частен тъжител. Такива престъпления например са: обидата и клеветата, леката телесна повреда, кражба, извършена от съпруг или определена категория роднини и т.н. Образуването на наказателното производство зависи от волята на пострадалия. И тук страни по делото са граждански ищец, повереник, подсъдим и/или негов защитник – адвокат, но за разлика от делата от общ характер, по тези не участва прокурор. Вместо тях обвинението се повдига и поддържа от частния тъжител.
Защита по частни наказателни дела
Частни наказателни дела (ЧНД) се образуват по частни жалби и частни протести по НПК; по молби за реабилитация; по искания за вземане на мярка за неотклонение “задържане под стража”; по Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест, по искане на прокурор за разкриване на банкова тайна; по искания по Закона за електронните съобщения и по Закона за специалните разузнавателни средства; по искания по Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции; по искания по Закона за признаване, изпълнение и постановяване на актове за обезпечаване на имущество или доказателства и др.
Решаване на наказателно дело със споразумение
Възможно развитие на производството след приключване на разследването и по искане на прокурора или на защитника – адвокат е да бъде изготвено споразумение между тях за решаване на делото. Споразумение не се допуска за тежки умишлени престъпления, изчерпателно изброени в НПК.Решаване на делото със споразумение между прокурора и защитника на обвиняемия, представлява средство за съкращаване на наказателното производство, като се постига приемлив резултат относно наказанието за престъплението. Прави се компромис между прокуратурата и интересите на обвиняемия. Обвиненото лице получава по-леко наказание, като се отказва да спори фактите, посочени от прокурора в обвинителния акт. След признание на вината за извършване на престъплението, съгласуват се въпросите, които съдът решава с присъда, ако делото се гледа по общия ред и подсъдимият се намери за виновен. Постигнатото съгласие подлежи на контрол от съда, като поражда ефект след одобряването му. Има последиците на влязла в сила присъда. Окончателно е и не подлежи на обжалване, но може да бъде отменено по реда за възобновяване на наказателни дела. Производството предвижда задължително участие на защитник-адвокат.
Защита по наказателни дела от административен характер

Наказателни дела от административен характер (НАХД) се образуват:
1. По жалба на физическо или юридическо лице против наказателно постановление издадено от административен орган (напр. КАТ, НАП, РИОКОЗ, РПУ, Инспекция по труда, Агенция Митници и др.), с което на жалбоподателя е наложено административно наказание за извършено правонарушение. Участници са жалбоподателят, неговият повереник и административно-наказващият орган и неговият юрисконсулт. Не се призовава прокурор. Първа инстанция по тези дела е съответният районен съд. Много често, особено по ЗДвП, се издават и електронни фишове. Практиката показва, че не е рядкост наказващият орган да не е спазил всички процедурни правила при издаването на електронния фиш, като в случай че се обърнете към компетентен адвокат наказателно право, такива незаконосъобразни актове могат да бъдат „съборени“ по съдебен ред.
2. По постановление на Районна прокуратура с предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на правонарушителя. Това производство се провежда само по отношение на пълнолетни лица, в случаите, когато са налице едновременно няколко условия визирани в чл.78а от НК. Страни по делото са обвиняемият и прокурорът.
3. По Указа за борба с дребното хулиганство.

Кога е необходимо съдействието на адвокат?
Макар да не е задължително присъствието на адвокат при по-леките присъди, е препоръчително да наемете такъв при какъвто и да е вид повдигане на обвинение: при арест, при разпит, при оглед, при изземване и др.
Един добър адвокат по наказателно право ще отстои пред държавните институции и опази вашите права и интереси, както и ще прекъсне съществуваща възможност за злоупотреба с тях от страна на органите на реда.
Може да потърсите адвокат и когато сте пострадал от престъпление и искате да защитите законните си интереси.
Най-добрият момент да потърсите адвокат по наказателно право е във фазата на досъдебното производство. Там може да посочите всички свои възражения, да изискате от прокуратурата и разследващите органи да извършат допълнителни процесуално-следствени действия, както и да поискате производството да бъде прекратено, в случай че престъпление не е извършено.