top of page

Регистрация на фирма ООД (ЕООД) - стъпки, документи, цена.

  • Снимка на автора: адв. Стефан Тасков
    адв. Стефан Тасков
  • 6.08.2024 г.
  • време за четене: 3 мин.
Регистрация на фирма

Тази публикация следва да започне с разграничаване на понятията "фирма" и "търговско дружество". Търговското дружество е обединяване на две или повече лица за извършване на търговски сделки с общи средства. Думата "фирма" се използва разговорно, като синоним на "дружество", но съгласно българското законодателство това е наименованието, под което търговецът упражнява занятието си и се подписва(фирма=името на дружеството). Самата регистрация на фирма представлява вписване на търговското дружество в Търговския регистър.

Най-разпространените търговски дружества в България са дружество с ограничена отговорност - ООД и едноличното дружество с ограничена отговорност - ЕООД. На практика двете се различават по това, че при едноличното дружество с ограничена отговорност, собственикът на целия капитал е едно лице, докато при ООД са поне две. Процедурата за тяхната регистрация е сравнително лесна, отговорността е ограничена до размера на участието в капитала и вътрешнодружествените отношения се регулират по-просто, в сравнение с другите търговски дружества, които познава българското законодателство.


Стъпки:


  1. Регистрацията на фирма започва с избор на търговска фирма(име). Желателно е да се провери дали избраното име, на което сте се спрели е свободно, чрез интернет страницата на Търговския регистър. Вече заето име е причина за отказ при вписване. Името не трябва да включва обидни и обществено неприемливи думи. Възможно е името да бъде запазено, като за това се заплаща допълнителна такса(виж по-долу при цени).

  2. Освен име е необходимо да се прецени какъв ще е размерът на началния капитал на дружеството. Към настоящия момент, законоустановеният минимален капитал за ООД и ЕООД е 2 лева.

  3. След избиране на име и размер на капитал, следва да се премине към подготовка на необходимите за регистрация документи. Това са: - Заявление по образец; - Дружествен договор за ООД или учредителен акт за ЕООД. - Учредителен протокол - Съгласие за приемане на управление и спесимен от подписа на управителя, заверени от нотариус(управителя лично се подписва при нотариус) - Декларации по чл. 13, ал. 4 и ал. 5 от Закона за Търговския регистър - Декларации по чл. 141, ал. 8 и чл. 142 от Търговския закон - Пълномощно, когато регистрацията се извършва от адвокат

  4. Следващата стъпка е да отидете в избрана от Вас банка за откриване на набирателна сметка и внасяне на капитала. За целта, ще е необходимо да вземете изготвения дружествен договор/учредителен акт и учредителен проткол. Там ще получите документ, удостоверяващ внасянето на капитала, който също следва да бъде приложен към заявлението.

  5. На последно място трябва да заплатите държавна такса за регистриране на дружеството. Вносната бележка също се прилага.

След като преминете през тези стъпки, може да преминете към процедурата по регистрация на търговското дружество. Документите за регистрация могат да се подадат на място в Търговския регистър към Агенцията по вписванията, но по-добрият вариант е да се подадат онлай с електронен подпис(по-евтино и по-бързо). Ако не разполагате с електронен подпис, може да упълномощите адвокат, който да подаде документите онлайн вместо Вас. Цялата процедура отнема 3 дни.



Цени


Разходите, свързани с регистрацията са следните: 1. За откриване на набирателна сметка - в зависимост от банката, таксата е около 10 -20 лева.

2. Внасяне на капитала - това зависи изцяло от избора на размер. Както беше споменато минимумът е 2 лева.

3. Държавна такса за регистрация - 110 лв. (55 лева, ако документите се подават онлайн)

4. При нотариус за заверката на съгласието за приемане на управление и спесимен от подписа на управителя - около 6 лева

5. Ако изберете да запазите името(търговската фирма) - 40 лева (20 лева при подаване онлайн)


Адвокатски хонорар при подготовка на документи и заявяване за вписване - 300 лева. Цената е наполовина - 150 лева, когато документите не са подготвени от адвоката. Забележка: възнаграждението на адвоката не включва гореспоменатите разходи свързани с регистрацията - държавна такса, банкови такси, и нотариални такси.


Защо адвокат да регистрира фирмата?


Действително в интернет е пълно с привлекателни оферти от рода на "Регистрация на фирма на цени от 99 лева" и други подобни. Търговското законодателство е доста динамично и става предмет на постоянни промени. Гаранцията, която Ви дава юрист за надлежно оформяне на документацията според желанието на клиента обуславя по-високата цена, в сравнение с бланкетните и евтини регистрации. В крайна сметка евтиното, доста често излиза скъпо. По заявление за промяна на вписани обстоятелствата се събира отново такса и наемането на адвокат и консултирането с такъв би предотвратило това.




Регистрация на фирма

Comments


bottom of page